Uprawa roślin domowych to wspaniała rzecz. Oprócz celów dekoracyjnych, są one również dobre dla naszego zdrowia. Produkują tlen, oczyszczają powietrze, zwiększają wilgotność i pomagają zwalczać pleśń i bakterie.
Czy wiesz, że rośliny działają jak naturalny filtr, który zatrzymuje kurz pełen alergenów. Każda zdrowa roślina może zmniejszyć ilość kurzu w powietrzu nawet o 20 procent. Rośliny pochłaniają również toksyny z farb, mebli, klejów itp. Pojedyncza duża roślina może zmniejszyć ilość zanieczyszczeń w typowym pomieszczeniu o około jedną czwartą!
Większość roślin doniczkowych nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych. Poza regularnym podlewaniem i okazjonalnym nawożeniem, sprawiają, że jesteś szczęśliwy. Jednak po pewnym czasie roślina może więdnąć, żółknąć lub mieć korzenie wychodzące z doniczki, co jest pewnym znakiem, że nadszedł czas na przesadzenie. Ale uwaga, nawet jeśli roślina nie wykazuje najmniejszych oznak niezadowolenia, przesadzanie jest ważnym krokiem, który należy wykonać co kilka lat, aby odświeżyć glebę. Regularne przesadzanie powinno odbywać się co 2-3 lata.
Nie martw się jednak, zapoznaj się z naszymi wskazówkami i poradami poniżej, a wszystko będzie dobrze.
KIEDY PRZESADZIĆ?
Czy istnieje idealny czas na przesadzanie roślin doniczkowych?
NA JAŘE | VŽDY V NOUZI | PO NÁKUPU |
---|---|---|
Základní pravidlo zní přesazujte ideálně v jarních měsících kdy jsou rostliny na začátku růstové fáze a znovu každé dva až tři roky. | Pokud v létě zjistíte, že kořeny přerůstají květináč nebo uprostřed zimy, že zahnívají kořeny je pravděpodobnější, že rostlinu zachrání okamžité přesazení než čekání do jara. | Pokud jste si právě koupili rostlinu, květináč je často příliš malý nebo jednoduše neatraktivní. I poté můžete přesazovat, pokud to tedy není uprostřed zimy. |
DLACZEGO MUSZĘ PRZESADZAĆ ROŚLINY DONICZKOWE?
Najważniejsze jest, aby roślina była zdrowa i dobrze się rozwijała! Ale po tych oznakach można stwierdzić, że przesadzanie jest pilnie potrzebne!
Gnicie gleby
Gdy gleba jest hydrofobowa lub sucha i stara, nie może gromadzić i utrzymywać zbyt dużej ilości wilgoci. Jeśli wyciśniesz niewielką ilość zdrowej, wilgotnej mieszanki doniczkowej, powinna ona zachować swój kształt i pozostać razem. Sucha i stara ziemia doniczkowa rozpadnie się, nawet jeśli dopiero co została zwilżona. Roślina będzie miała niedobór składników odżywczych.
Gleba staje się hydrofobowa
Mieszanka do sadzenia starzeje się z czasem. Całe podlewanie, kurz i składniki odżywcze przyjmowane przez roślinę zaczną wpływać na jej użyteczność. Gleba wysycha i odpycha wodę lub nie wykorzystuje jej efektywnie. Woda nie przenika do gleby lub gleba nie może zatrzymać wilgoci, a roślina rozpaczliwie potrzebuje wody. Wpływa to na zdolność rośliny do pobierania składników odżywczych z gleby. Czasami woda gromadzi się na powierzchni gleby i pozostaje tam przez długi czas. Gdy tak się dzieje, gleba staje się hydrofobowa. Jedynym rozwiązaniem jest jej wymiana.
Na powierzchni gleby pojawiają się sole i minerały
Niewchłonięte sole i minerały często wypływają na powierzchnię, gdy woda przepływa przez glebę. Jest to znak, że roślina pobrała potrzebne jej składniki odżywcze, a ich nadmiar jest teraz bezużyteczny. Nadmiar ten gromadzi się i musi zostać usunięty.
Roślina ma przerośnięte korzenie
Rośliny lubią rozprzestrzeniać swoje korzenie. Pojemnik zapewnia im wolną przestrzeń, a korzenie stopniowo zaczynają ją wypełniać. Po pewnym czasie można zauważyć, że korzenie wyrastają z dna otworów drenażowych doniczki, przeciskają się przez pęknięcia lub szczeliny, zwłaszcza w doniczkach plastikowych, a nawet sięgają powierzchni gleby. W niektórych przypadkach roślina może zostać wypchnięta do góry pojemnika. Jest to powszechne, zwłaszcza jeśli roślina była ukorzeniona zbyt długo, a gleba jest sucha.
Gdy gleba jest hydrofobowa lub sucha i stara, nie może się zbrylać i zatrzymywać zbyt dużo wilgoci. Jeśli wyciśniesz niewielką ilość zdrowej, wilgotnej mieszanki doniczkowej, powinna ona utrzymać swój kształt i pozostać razem. Sucha i stara ziemia doniczkowa rozpadnie się, nawet jeśli dopiero co została zwilżona. Roślina będzie miała niedobór składników odżywczych.
Gleba staje się hydrofobowa
Mieszanka do sadzenia starzeje się z czasem. Całe podlewanie, kurz i składniki odżywcze przyjmowane przez roślinę zaczną wpływać na jej użyteczność. Gleba wysycha i odpycha wodę lub nie wykorzystuje jej efektywnie. Woda nie przenika do gleby lub gleba nie może zatrzymać wilgoci, a roślina rozpaczliwie potrzebuje wody. Wpływa to na zdolność rośliny do pobierania składników odżywczych z gleby. Czasami woda gromadzi się na powierzchni gleby i pozostaje tam przez długi czas. Kiedy tak się dzieje, gleba staje się hydrofobowa. Jedynym rozwiązaniem jest jej wymiana.
Na powierzchni gleby pojawiają się sole i minerały
Niewchłonięte sole i minerały często wypływają na powierzchnię, gdy woda przepływa przez glebę. Jest to znak, że roślina pobrała potrzebne jej składniki odżywcze, a ich nadmiar jest teraz bezużyteczny. Nadmiar ten gromadzi się i musi zostać usunięty.
Roślina ma niezdrowy wygląd
Jeśli rośliny doniczkowe są pozostawione w tej samej glebie przez zbyt długi czas, nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych z gleby. Roślina nie rośnie, nie kwitnie, liście żółkną lub więdną.
Roślina jest zbyt duża
Jeśli Twoja roślina przewraca się, ponieważ jest zbyt wysoka lub zbyt duża, nadszedł czas, aby przesadzić ją do większego pojemnika.
CO PRZYGOTOWAĆ DO PRZESADZANIA?
Wszystko pójdzie lepiej, jeśli przygotujesz wszystko, czego potrzebujesz z wyprzedzeniem. Miej wszystko gotowe do użycia. Jest to szczególnie ważne w przypadku przesadzania kilku roślin domowych jednocześnie.
Doniczka lub pojemnik - upewnij się, że masz gotowe pojemniki, do których możesz przenieść roślinę. Nie chcesz, aby roślina była wystawiona na działanie środowiska przez zbyt długi czas, a następnie musiała szukać pojemnika. Możesz ponownie użyć tego samego pojemnika, jeśli tylko zmienisz glebę. Należy jednak dokładnie umyć pojemnik lub doniczkę przed ponownym umieszczeniem w nim rośliny.
Świeża ziemia doniczkowa - upewnij się, że masz pod ręką odpowiednie podłoże do wypełnienia pojemnika. Nie chcesz przecież, by twoja biedna roślina leżała odsłonięta, podczas gdy ty będziesz biegać do sklepu po mieszankę doniczkową.
Rękawiczki - może się to wydawać zaskakujące, ale wyjmowanie roślin z doniczek może być nieco uciążliwe. Jeśli nie używasz rękawiczek, narażasz się również na ryzyko skaleczenia rąk lub zabrudzenia ran.
Przykrycie obszaru roboczego - to zaskakujące, jak dużo starej ziemi wydostaje się z doniczki. Czasami woda lub kurz zostają w niej uwięzione. Zdecydowanie chcesz mieć bałagan pod kontrolą, a plastik lub stara gazeta pomogą ci to zrobić. Możesz też po prostu wykonać pracę na zewnątrz, na czystej powierzchni, pod warunkiem, że jest ładna pogoda.
Konewka- woda jest niezbędna podczas przesadzania roślin. Posiadanie jej pod ręką oznacza, że nie musisz biec do kranu akurat wtedy, gdy roślina najbardziej potrzebuje składników odżywczych.
Kielnialub nóż ogrodniczy - czasami potrzebna jest kielnia lub nóż, aby delikatnie wyciągnąć roślinę ze starej doniczki. W zależności od tego, jak długo roślina w niej przebywała lub jak bardzo jest zarośnięta korzeniami, niektóre rośliny mogą być trudne do usunięcia. Rozważ zakup narzędzi zaprojektowanych specjalnie do przesadzania, a nie tych, których używasz w ogrodzie na zewnątrz, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.
Sekatoryi zwykłe nożyce - czyste sekatory lub zwykłe nożyce mogą być używane do usuwania uszkodzonych, chorych korzeni lub łodyg. Aby uzyskać zdrową i szczęśliwą roślinę, konieczne może być drobne przycięcie.
Dekoracyjna rośl ina okrywowa - to czysto osobisty gust, ale świeży pojemnik ze skałami lawowymi na wierzchu prawie zawsze wygląda dobrze. Kora orchidei lub kamyki mogą być również miłym dodatkiem do rośliny, w zależności od jej rodzaju.
WYBIERZ OD NAS.
Zapoznaj się z naszą ofertą przeszczepów.
JAK PRZESADZAĆ - KROK PO KROKU.
Nie daj się zastraszyć tej pracy. W rzeczywistości jest to łatwe, jeśli jesteś ostrożny, nie spiesz się i przygotuj cały swój sprzęt.
1. przygotuj wszystko, czego potrzebujesz
2. Zwilżyć glebę
Podlej lekko roślinę na około godzinę przed rozpoczęciem procesu. Pomoże to rozluźnić glebę, zwłaszcza jeśli jest ubita.
3. Wyjmij roślinę
Podeprzyj roślinę, trzymając ją za łodygę lub łodygi i przechylając pojemnik na bok. Uderz w dno i boki pojemnika, aby poluzować glebę i wysunąć roślinę. Jeśli roślina jest ciasna, delikatnie pociągnij za łodygę.
Nadal nie masz szczęścia? Użyj noża lub kielni i włóż go między wnętrze pojemnika a bryłę korzeniową, aby ją poluzować. Jeśli korzenie wystają z otworów odpływowych i są splątane, spróbuj ostrożnie przeciąć lub rozciąć doniczkę (dotyczy doniczek plastikowych).
Ważne jest, aby być delikatnym. Nie wywierać nacisku. Po wyjęciu rośliny ostrożnie usuń ziemię z bryły korzeniowej. Można również zmyć ziemię delikatnym strumieniem letniej wody.
4 Sprawdzanie korzeni
Sprawdź korzenie i usuń wszelkie uszkodzone lub chore części. Skróć zbyt długie korzenie. Na tym etapie należy rozważyć usunięcie korzeni, które nie zmieszczą się w nowym pojemniku, ale tylko w razie potrzeby. Poluzuj ciasne części korzeni.
Umieść świeżą mieszankę gleby w pojemniku. Delikatnie ją dociśnij. Nie dociskaj zbyt mocno, aby nie uniemożliwić roślinie pobierania składników odżywczych i tlenu.
5. Umieść roślinę w nowym pojemniku
Umieść roślinę na dnie wybranego pojemnika z nową mieszanką i sprawdź, czy bryła korzeniowa znajduje się nieco poniżej krawędzi pojemnika. W razie potrzeby dodaj lub odejmij trochę mieszanki i upewnij się, że roślina znajduje się na środku. Ostrożnie dodaj więcej mieszanki wokół korzeni, upewniając się, że roślina znajduje się poziomo i pośrodku.
Gdy mieszanka osiągnie górną część pojemnika, dociśnij ją lekko około centymetr poniżej krawędzi. Korzenie powinny być mocno osadzone w podłożu, ale nie wciśnięte zbyt mocno, aby je zagęścić.
6. Odpowiednie podlewanie
Dobrze podlej roślinę i przenieś ją na miejsce. Jeśli w miejscu, w którym zwykle znajduje się roślina, jest chłodno lub przewiewnie, pozostaw pojemnik w ciepłym miejscu z pośrednim nasłonecznieniem przez co najmniej tydzień przed umieszczeniem go w zwykłym miejscu.